روز نخست رقابت‌های انتخابی قهرمانی جهان در مرحله سوم در چین با حضور ۱۲ بازیکن برتر چین برگزار گردید.

در ابتدا تمام توجه روی ما لونگ (Ma Long) بود، در بازی نخست در برابر Yan An قرار گرفت، در ابتدای بازی نسبت به نور زیاد میز‌های LED اعتراض کرد.

لیو گولیانگ که در اتاق گزارش حضور داشت به سمت میز رفت و سریعا به ما لونگ گفت که به بازی ادامه دهد.

احتمالا مربی چین این گونه در نظر گرفته که بازیکنش باید بهتر با وضعیت کنار بیاید. در مراحل آماده سازی المپیک ریو، تیم چین چنین وضعیت‌هایی را پیش بینی کرده بودند. در آن زمان و در طول بازی‌های تمرینی، آن‌ها از نورهای فلش یا چرخاندن حوله برای پرت کردن حواس بازیکنان استفاده کردند. حتی در برخی مواقع پس از بردن پوئن آن را let اعلام می‌کردند تا کمی بازیکنان را عصبی نمایند.

این چنین سختی‌هایی باعث شد که امروز نور مشکلی برای ما لونگ ایجاد نکند و او ۲ بر ۰ Yan An را شکست دهد.

ما لونگ در این مورد گفت: قبل از بازی کمی اضطراب داشتم، فضا بسیار سنگین بود و هواداران حتی از المپیک ریو نیز مشتاق‌تر بودند. بازی نیز ۲ گیم از ۳ گیم بود، بنابراین اولین گیم بسیار سخت بود. فکر کنم که امروز به صورت نرمال عمل کردم، و سریعا خود را وارد بازی کردم. 

 

بعضی افراد عقیده دارند که حضور ژانگ جیکه کافیست تا این مسابقات را تماشا نماییم. تقریبا شش ماه است که او را در رقابت‌ها ندیده‌ایم، و یک تب او را از ادامه رقابت‌ در بازی های اپن قطر بازداشت.

او در مسابقه خود به مصاف Liu Dingshuo رفت که سرویس‌های معکوس و بلند استفاده می‌کرد. ژانگ جیکه بازی را ۲ بر ۱ واگذار کرد. در گیم سوم بازی ۱۲ بر ۱۰ شد.

 

لیو دینگشو گفت: این اولین باری است که به انتخابی قهرمانی جهان راه می‌یابم. اگرچه که مظطرب بودم، از مسابقه بسیار لذت بردم. 

 

چه کسی از شکست دادن قهرمان دارای گرند اسلم لذت نمی‌برد؟

 

ژانگ جیکه: پس از المپیک ریو، تقریبا برای نصف سال، هیچ بازی انجام ندادم. هنوز مصدومیت پایم به خوبی برطرف نشده است، بنابراین من نمی‌توانم چندان سریع حرکت کنم. هدف من اتمام کامل این رقابت‌های انتخابی است. 

 

در این میان، فن ژندونگ (Fan Zhendong) که در مکان نخست دور قبل قرار داشت، بازی را به شو چن هائو واگذار کرد. شو در رقابت‌های انتخابی ماه قبل در مکان سوم جای داشت، که این بازی ابتدایی سختی برای فن ژندونگ بود.

در بازی‌های زنان، دینگ نینگ (Ding Ning)، لیو شیون (Liu Shiwen) و ژو یولینگ (Zhu Yuling) هر سه اولین بازی خود را با پیروزی پشت سر گذاردند.

نتایج کامل روز نخست:

مردان
Ma Long 2-0 Yan An
Liang Jingkun 2-0 Zhou Yu
Liu Dingshuo 2-1 Zhang Jike
Zu Chenhao 2-1 Fang Bo
Xu Chenhao 2-1 Fan Zhendong
Xu Xin 2-1 Zhou Qihao

زنان
Li Jiayi 2-0 Wu Yang
Zhu Yuling 2-0 Chen Ke
Ding Ning 2-1 Wang Manyu
Liu Shiwen 2-0 Chen Meng
Yuan Xuejiao 2-0 Gu Yuting
Mu Zi 2-1 Feng Yalan