چندی پیش سخن از کاندیدا شدن ژان میشل سیو (Jean-Michel Saive)، اسطوره‌ی تنیس روی میز بود که به گفته وی پس از بررسی و امکان‌سنجی شانس خود به صورت رسمی این کار را خواهد نمود.

او در ۱۹ ژاویه ۲۰۱۷ بصورت رسمی نامزدی خود را برای ریاست دوره‌ی چهار ساله فدراسیون جهانی در یک کنفرانس خبری اعلام نمود.

انتخابات فدراسیون جهانی در ماه می میلادی در جریان رقابت‌های قهرمانی جهان ۲۰۱۷ در دوزلدورف آلمان برگزار خواهد شد. ژان میشل سیو به همراه Thomas Weikert آلمان و Khalil Al-Mohannadi قطری سه نامزد ریاست فدراسیون جهانی تنیس روی میز هستند.

Thomas Weikert رئیس کنونی فدراسیون جهانی می‌باشد که پیش از این در سال ۲۰۱۴ بعد از پایان دوره طولانی ریاست Adham Sharara، جانشین وی شد. آدام شرارا حامی اصلی وی برای رسیدن به این مقام بوده است. او همچنین در لیگ‌های پنج/ششم آلمان فعالیت دارد.

توماس ویکرت

Khalil Al-Mohannadi نایب رئیس کنونی فدراسیون جهانی تنیس روی میز می‌باشد.

ریاست فدراسیون مانند دیگر ورزش‌ها توسط رای گیری از اعضا که فدراسیون‌های کشورهای مختلف می‌باشند، صورت می‌گیرد. به این ترتیب است که شخصی مانند sharara برای سال‌ها در پست ریاست باقی می‌ماند. کمک‌های مالی به فدراسیون‌های خاص و جذب حمایت آن‌ها از جمله روش‌هایی است که باعث شد Sharara برای مدت طولانی در قدرت بماند و همچنان نیز به عنوان یک مهره کلیدی حضور دارند. عده‌ای Thomas Weikert را نیز سرباز Sharara می‌دانند. از طرفی عملکرد این دو در تغییر قوانین تنیس روی میز چندان مورد توجه بازیکنان و علاقه‌مندان تنیس روی میز قرار نگرفته است.

یکی از موارد اخیر، تعویض توپ‌های سلولوئیدی به پلاستیکی می‌باشد که با انتقاد بسیاری از بازیکنان همراه بوده است.

سرمایه گذاری روی TTX نیز از دیگر مواردی است که موجب انتقاد از وی شده است.

تمامی موارد بالا باعث شده بسیار از بازیکنان و علاقمندان پینگ پنگ به ژان میشل سیو به عنوان یک امید بنگرند. او تمام عمر خود را در این رشته گذاشته است و پست‌های مدیریتی نیز داشته است. او در حال حاضر رئیس کمسیون ورزشکاران کمیته المپیک قاره اروپا می‌باشد. او یازده مورد زیر را به عنوان برنامه‌هایش ذکر کرده است:

۱- ابتدا تنیس روی میز، ابتدا ITTF

شعار من، ابتدا تنیس روی میز، ابتدا ITTF است. ITTF در راه قرار دادن پینگ پنگ بین ورزش‌های برتر در دنیا جاه‌طلب بوده است و یکی از برترین فدراسیون‌های دنیا نیز می‌باشد. ما باید اتمسفر «برتری» را در تمامی فعالیت‌های ITTF ایجاد کنیم.

 

۲- مشورت و ارتباط

تمامی تصمیمات اساسی تنها پس از مشاوره با اعضای فدراسیون‌های ملی و سهام‌داران گرفته خواهد شد، این مورد شامل هر تصمیمی که رقابت‌های قهرمانی جهان را تحت تاثیر قرار دهد نیز خواهد شد. به خصوص، ما ارتباط دو سویه با فدراسیون‌های قاره‌ای، انجمن‌های ملی، هیئت مدیره و تمام گروه‌های که در توسعه ورزش ما فعالیت دارند را افزایش خواهیم داد؟

 

۳- ورزش برای همه 

در قبل نامزدی من، آرزویی وجود دارد که برای من اساسی می‌باشد: من می‌خواهم توجه بیشتری به اساس ورزش خود نماییم، صد‌ها میلیون بازیکن عاشق تنیس روی میز هستند. ITTF بایست فدراسیون همه باشد و نه فقط بازیکنان حرفه‌ای. همچنین مایل به یکپارچه‌سازی رقابت‌های قهرمانی پیشکسوتان جهان در برنامه ITTF می‌باشم.

۴- مدل‌های ITTF

در مشاوره با فدراسیون‌های قاره‌ای، ما مدل‌های ورزشی را انتخاب خواهیم کرد، یک زن و یک مرد از هر قاره که ورزشمان را بیش از پیش ترویج نماییم.

 

۵- رابطه نزدیک‌تر با کمیته بین‌المللی المپیک و جنیش‌های المپیکی

ITTF می‌تواند و بایست به کمیته بین‌المللی المپیک نزدیک‌تر باشد، یکی از اهداف اصلی، افزایش تعداد مسابقات و مدال‌های توزیع شده در المپیک می‌باشد.

 

۶- توسعه و آموزش

ITTF دارای یکی از بهترین‌ برنامه‌های توسعه در دنیای ورزش می‌باشد. کارمندان ITTF و داوطلبان به سختی روی یک روال روزانه با منابع و بودجه محدود فعالیت می‌کنند تا ورزشمان را به صورت جهانی توسعه دهند. قصد من دو برابر کردن بودجه توسعه و مهیا کردن منابع انسانی مورد نیاز برای توسعه ورزشمان در هر گوشه جهان است.

 

۷- ادوات و کیفیت توپ‌های تنیس روی میز

بازیکنان در تمامی سطوح، به خصوص در سطوح پایین، از کیفیت پایین توپ‌های تنیس روی میز گلایه کرده‌اند. من شخصا از کارخانه‌های تولید کننده توپ بازدید خواهم کرد.

 

۸- ثبات

قصد من متقاعد کردن تصمیم‌گیران تمامی سطوح در ITTF است که تغییرات بیشتری در قوانین ورزش خود برای مدتی ندهیم. در عوض، به غیر از رقابت‌های رسمی، ما پذیرای آزمایشات و ارزیابی تاثیر تغییرات خواهیم بود. من معتقدم که ما به این دوره از ثبات نیازمندیم.

 

۹- مدیرت خوب

مدیریت خوب اولویت اول من است. ما مطمئن خواهیم شد که ITTF تمامی جنبه‌های مدیریتی را بخوبی دنبال کند.

 

۱۰- رهبری و کار تیمی 

تنیس روی میز جز ورزشهایی است که هم در رده تیمی و هم انفرادی قرار می‌گیرد. رقابت کردن به عنوان یک عضو پر شور و شوق تیم علاوه بر رقابت‌های انفرادی، یک مزیت بوده است. من قصد داریم که ITTF را به عنوان یک بازیکن از تیم رهبری نمایم.

 

 

آیا ژان میشل سیو خواهد توانست از پس لابی بازیگران قدرتمند عرصه سیاست تنیس روی میز برآید؟ نظر شما چیست؟ لطفا نظرات خود را در مورد تغییرات اخیر و ریاست فدراسیون جهانی تنیس روی میز بیان کنید و در نظر سنجی زیر شرکت نمایید.

[poll id=”4″]