خرید اولین راکت کار راحتی نیست، مخصوصا برای بازیکنان تازه­کار. در این مقاله برای شما شرح خواهیم داد که چگونه اولین راکت و لوازم خود را انتخاب کنید.

در اینجا به اشتباهاتی اشاره می­کنیم که تازه­کار ها انجام می­دهند.

به شکل عمده شما باید بهترین چوب را خریداری کرده و آن را با رویه­هایی که مناسب استیل شما هستند، ترکیب کنید.

به شما نشان می­دهیم که از چه اشتباهاتی در انتخاب اولین راکت خود، باید بپرهیزید و راه درست کدام است؟

      ۱. تنها در صورت ضرورت راکت خود را ارتقا دهید.

در طول فعالیت ورزشی خود، شما چندین راکت عوض خواهید کرد و یا آنها را با ترکیب­های مختلف رویه­ ها امتحان می­کنید. بر اساس پیشرفت خود باید راکت­های سفت­تر یا سخت­تر استفاده کنید. برخی بازیکنان رویه و راکت خود را به این خاطر عوض می­کنند که دیگران از رویه و یا چوب­های دیگر تعریف کرده و آنها را ترغیب می­کنند. شما باید استیل و سبک بازی خود را بشناسید و تنها بر اساس نیاز خود این تغییرات را در راکت داشته باشید. به عنوان مثال اگر در ضربات خود از کمبود سرعت و یا پیچ رنج می­برید، راکت خود را ارتقا دهید.

 

       ۲. از راکت­های پیش ساخته دوری کنید.

به عنوان بازیکن تازه ­کار، هرگز راکت­های آماده با چوب بی ­کیفیت و رویه­ های نازک را خریداری نکنید. این کار بر روی آموزش شما اثرات منفی خواهد گذاشت.  کیفیت پایین راکت حرکات خوب و مناسب دست شما را خراب می­کند. رویه ­های نازک شما را وادار می­کنند که برای دادن پیچ به توپ، زاویه راکت خود را بیشتر کنید(که بسیار مضر است).

انتخاب راکت مناسب در پینگ پنگ

      ۳. سختی رویه راکت باید برای شما مناسب باشد.

هیچوقت رویه­ های که خیلی نرم است را انتخاب نکنید(نرم­تر از ۴۰ درجه در طرف فورهند، و ۳۵ درجه در طرف بک­هند). اگر می­خواهید سریع پیشرفت کنید، سفت­ترین رویه­‌های که با آن راحت هستید را انتخاب کنید. هرچه رویه سفت­تر باشد، سریعتر پیشرفت می کنید. کودکان چینی همیشه با رویه­ های سفت بازی می­کنند.

به عنوان مثال رویه DHS Huriricane 2 با ۳۹ درجه سختی و ۲.۱۵ میلی­متر قطر، رویه مناسبی برای فورهند می­باشد.

      ۴. از خرید چوب­های خیلی سبک بپرهیزید.

چوب سنگین در ابتدا برای بازی چندان راحت نیست. اما شما را از برخی عادات بد که برخی بازیکنان دارند، دور می­کند.

به عنوان مثال ضربه زدن فقط با مچ. برخی بازیکنان چوب­های سبک را دوست دارند زیرا این عادت بد ضربه زدن با مچ را دارند.  چوب سنگین شما را وادار می­کند از بدن خود استفاده کنید و از مکانیزم کامل و درست ضربه زدن بهره گیرید.

 

      ۵. از رویه­‌های دارای قطر مناسب استفاده کنید.

هرگز از رویه­های خیلی نازک(نازکتر از ۱.۸ میلی­متر) استفاده نکنید. برخی مربیان از بازیکنان جدید می‌­خواهند که با رویه­های نازک(۱.۵ میلی­متر) بازی کنند. نه! بازی کردن با رویه بسیار نازک باعث می­شود بازیکن زاویه راکت خود را بیش از حد باز کند. این رویه­‌ها باعث می­شوند که توپ بخوابد، پس بازیکن مجبور می­شود برای ضربه پیچ رو، زاویه راکت را بازتر کند تا این عیب را پوشش دهد. این عادت خیلی بدی است. قدرت ضربه پایین و بسیار بی‌­دقت خواهد بود. به این شکل شما خوب پیشرفت نخواهید کرد.

 

      ۶. کندتر اما با کیفیت بیشتر

هرگز چوب کربن­‌دار که خیلی سخت و با برد زیاد است، استفاده نکنید. دیگر مشکل بزرگ بازیکنان تازه­‌کار این است که همیشه می خواهند راکتی سریع و سرعتی­تر داشته باشند. اما نمی­دانند چطور به توپ پیچ بدهند. فلسفه تنیس روی میز چینی­‌ها می­‌گوید: چوب به شما احساس می­دهد. چوب دست شماست. این رویه و قدرت شماست که به توپ سرعت می­دهد.

 

       ۷. با این راکت حداقل ۶ ماه کار کنید

هرگز بخاطر اینکه کسی به شما گفت راکت دیگری بهتر است، راکت و لوازم خود را عوض نکنید. برای هر نوع چوب و رویه‌ه­ای تلاش کنید حداقل ۶ ماه با آن کار کنید. سعی کنید رویه و چوب مناسب خود را کشف کنید، نه اینکه فقط خرید کنید و بعد از ۲ ساعت تمرین، آنها را کنار بگذارید. این اشتباه شماست! هر نوع از این لوازم مزیت­های خاص خود را دارد. سعی کنید آنها را تشخیص دهید. و متوجه شوید چرا باید لوازم خود را تغییر دهید(پیچ یا سرعت بیشتر، استیل حمله، کنترل بیشتر و غیره)؟ اول استیل بازی و تکنیک­های خود را خوب بشناسید، سپس راکت خود را عوض کنید.

 

        ۸. روی احساس و پیچ تمرکز کنید

بخاطر داشته باشید به عنوان یک بازیکن جدید، احساس و پیچ، بیشترین اهمیت را دارند. این بهترین پیشنهاد من به شماست، اگر می­خواهید در تنیس روی میز سریع پیشرفت کنید. باور کنید! این مطلب برای فروش یک محصول خاص بیان نمی­شود. این نکته ای مهم برای شماست. اولین راکت شما باید حس و لرزش خوبی در دستانتان داشته باشد.

 

لیو گوآلیانگ، مربی تیم ملی تنیس روی میز چین:

هیچ راکتی، بهترین راکت در دنیا نیست. بهترین راکت آن راکتی است که مناسب­ترین برای استیل شما باشد.