همانطور که قول داده بودیم، هر هفته مطلبی تحت عنوان نقبی بر تاریخ ارائه خواهیم کرد. هفته پیش در مورد رقابت‌های قهرمانی اروپا ۲۰۰۲ صحبت کردیم.

رقابت‌های قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۳ در کشور فرانسه و شهر پاریس از تاریخ ۱۹ می تا ۲۵ می برگزار گردید.

لوگوی رقابت‌های پینگ پنگ قهرمانی جهان ۲۰۰۳

۶۴ بازیکن برتر دنیا گردهم آمده بودند. تیمو بول (Timo Boll)، ما لین (Ma Lin)، وانگ لیچین (Wang Liqin) و سامسونوف (Vladimir Samsonov) به ترتیب چهار سید نخست بودند.

مهم‌ترین اتفاق دور نخست بازی‌ها حذف یان اوی والدنر (Jan Ove Waldner) بود. او که قبل از رقابت‌ها از مصدومیت هم رنج می‌برد در نخستین دیدار به مصاف PAPAGEORGIOU Konstantinos یونانی رفت، این رقابت‌ حساس ۷ گیم به طول انجامید. در گیم هفتم، حریف یونان با نتیجه ۱۰ بر ۱ از والدنر پیش بود. بازی تا امتیاز ۱۰ بر ۸ ادامه پیدا کرد تا در نهایت یان اوی والدنر یک پوئن از دست داد و از دور رقابت‌های WTTC 2003 حذف گردید.

اما در دور دوم نیز یکی از مهم‌ترین اتفاقات این تورنومنت رخ داد و آن هم حذف تیمو بول به دست Qiu Yike چینی بود. Qiu Yike بازیکنی بود که از سال ۲۰۰۲ وارد رنکینگ پینگ پنگ شد و در ماه می ۲۰۰۳ که رقابت‌های قهرمانی جهان برگزار می‌شد با دارا بودن رنک ۱۹ بهترین رنک دوران پینگ پنگ خود را داشت. آخرین رنک او مربوط به سال ۲۰۱۰ می‌باشد که دارای رده ۴۳ بوده است. عده‌ای زیادی به او امید داشتند که تبدیل به یکی از برترین بازیکنان چین گردد و گرند اسلم را بدست آورد اما در دوران جوانی و بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ بار‌ها به علت مصرف مشروبات الکلی دچار مشکلاتی شد و هیچگاه نتوانست به آنچه در پینگ پنگ استحقاق داشت، دست یابد.

او بازی در برابر تیمو بول را با نتیجه ۴ بر ۲ پیروز شد. در گیم ششم تیمو با نتیجه ۱۰ بر ۶ از Yike پیش بود ولی بازی را با نتیجه ۱۲ بر ۱۰ واگذار نمود.

 

دانلود بازی Yike در برابر Timo Boll

در این دور یورگن پرسون نیز در یک بازی نزدیک با نتیجه ۴ بر ۳ از LEUNG Chu Yan شکست خورد تا از گردونه رقابت‌ها حذف گردد. حذف زوران پریموراک نیز از دیگر نتایج مهم این دور از رقابت‌ها بود.

دور سوم رقابت‌ها و حذف ژان میشل سیو افسانه‌ای، او که برای هر پوئنی می جنگید و هیچ گاه تسلیم نشد. ژان میشل در برابر وانگ لیچین قرار گرفته بود و گیم اول بازی را نیز با پیروزی پشت سر گذاشت ولی در نهایت بازی را با نتیجه ۴ بر ۲ واگذار گرد و از دور رقابت‌ها حذف گردید. تماشاگران به افتخار جنگندگی او ایستادند و او را یکپارچه تشویق کردند.

ژان میشل سیو

هیچگاه پوئن دیدنی او در برابر وانگ لیچین در این بازی را از یاد نمی‌بریم:

 

در دور چهارم اولین جرقه‌های اتفاقات بزرگ پیش رو رخ داد! وانگ هائو (Wang Hao) در برابر Chen Weixing اتریشی قرار گرفت که در این دیدار ۴ بر ۳ وانگ هائو بازی را واگذار نمود و از دور رقابت‌ها حذف گردید و دیگر نتیجه مهم این دور را می‌توان حذف ولادی از دور رقابت‌ها توسط Kreange دانست.

دو اتریشی در دور یک چهارم نهایی قرار داشتند، اشلاگر و weixing که آخرین باری که این اتفاق رخ داده بود به سال ۱۹۳۷ بر می‌گشت.

در دور یک چهارم نهایی ابتدا دو Yike که پیش از این موفق به حذف تیمو بول شده بود با نتیجه ۴ بر ۱ بازی را به Kong Linghui واگذار کرد. سپس دومین شوک برای چینی‌ها رخ داد و ورنر اشلاگر (Werner Schlager) در یک بازی نزدیک و با نتیجه ۴ بر ۳ از سد وانگ لیچین گذشت.

از این بازی به عنوان فرار بزرگ اشلاگر یاد می‌کنند. او در حالی که بازی را با نتیجه ۳ بر ۲ از وانگ لیچین عقب بود، در گیم ششم با نتیجه ۱۰ بر ۶ از وانگ لیچین عقب ماند ولی توانست بازی را نتیجه ۱۳ بر ۱۱ پیروز گردد و پس از آن نیز در گیم هفتم پیروز شد. مسلما این بازی نیز صحنه‌های خاطر انگیز زیادی به همراه دارد.

 

دانلود بازی اشلاگر در برابر وانگ لیچین

در سومین دیدار این مرحله chen weixing در برابر kalinkos kreanga قرار گرفت که این بازی را کرینگه با نتیجه ۴ بر ۰ به سود خود به پایان رسانید.

دانلود بازی weixing در برابر kreanga

اما ضربه بعدی به تیم چین نیز در همین مرحله وارد شد و Joo SaeHyuk کره‌ای با نتیجه ۴ بر ۳ از سد Ma Lin گذشت.

ما لین در برابر جو

تنها چینی که موفق شد به دور نیمه نهایی رقابت‌های قهرمانی پینگ پنگ ۲۰۰۳ برسد، Kong Linghui بود. او در این مرحله به مصاف اشلاگری رفت که در دور گذشته وانگ لیچین را در یک بازی حساس مغلوب ساخته بود.

ابتدا بازی با نتیجه ۳ بر ۱ به سود اشلاگر جریان داشت ولی کونگ لینغویی توانست بازی را ۳ بر ۳ برابر کند ولی در گیم هفتم ورنر اشلاگر توانست پیروز گردد و به فینال رقابت‌های قهرمانی پنگ پنگ جهان ۲۰۰۳ راه یابد.

دانلود بازی اشلاگر در برابر کونگ لینغویی

از سویی دیگر کرینگه در برابر جو قرار گرفت که در این دیدار جو با عملکرد دیدنی خود توانست Kreanga را با نتیجه ۴ بر ۱ شکست دهد تا در فینال به مصاف اشلاگر برود.

کرینگه در برابر جو

فینال دیدنی پاریس مابین یک بازیکن تدافعی ( Joo saehyuk ) و یک بازیکن هجومی بی مهابا ( werner schlager ) برگزار گردید.

اشلاگر دیدار فینال را توانست با نتیجه ۴ بر ۲ با پیروزی پشت سر بگذارد و تورنومنتی تاریخی برای خود و دنیا خلق نماید. او در مصاحبه‌ای بعد از بازی گفته بود که هدفش در این رقابت‌ها رسیدن به دور یک چهارم بوده است و اگر همه چیز موافق میل او پیش می‌رفت امید مدال نیز داشت ولی یک تورنومنت رویایی برای او شکل گرفت.

ورنر اشلاگر

او در میان ده هزار هوادار فرانسوی متفاوت ترین قهرمانی پینگ پنگ جهان در قرن بیستم یکم را جشت گرفت.

دانلود بازی فینال پینگ پنگ قهرمانی جهان ۲۰۰۳

نکته جالب این رقابت‌ها رالی‌های جذاب و دیدنی و نزدیک بازی‌ها بوده است طوری که در ۶۳ بازی انجام شده در مراحل نهایی رقابت‌ها، ۱۹ بازی با نتیجه ۴ بر ۳ به پایان رسید و تعداد زیادی از بازیها نیز ۴ بر ۲ شد.