قانون Expedite جز قوانینی محسوب می‌شود که با توجه به سرعت بالای پینگ پنگ، این روزها کمتر نامش شنیده و استفاده می‌شود. اما هنوز هم گاهی به دلیل افزایش زمان یک بازی این اتفاق رخ می‌دهد که اکثرا یک یا دو بازیکن دفاعی در حال بازی با یکدیگر هستند. این قانون جز قوانین ابتدایی تنیس روی میز است که اولین بار در سال ۱۹۳۶ تصویب شد و در طول سالیان دراز با تغییرات گوناگونی همراه بوده است. در قانون حاضر اگر یک گیم از بازی بیش از ۱۰ دقیقه به طول انجامد و مجموع پوئن‌های کسب شده کمتر از ۱۸ باشد، این قانون اجرا خواهد شد.

برای مثال اگر در گیم دوم بازی نتیجه بازی ۹ بر ۷ بوده، بازی در جریان باشد و زمان این گیم از ۱۰ دقیقه تجاوز کند، داور در هنگام بازی، بازی را متوقف می‌کند و از آن به بعد مسابقه با سیستم تسریع expedite اجرا خواهد شد و در گیم‌های بعدی نیز به همین منوال بازی پیگیری می‌گردد.

سیستم Expedite یا تسریع چطور اجرا می‌گردد؟

پس از توقف بازی، داور سومی به درون محوطه برگزاری وارد می‌گردد و در کنار داور اصلی می‌ایستد. دریافت کننده سرویس اگر بتواند ۱۳ ضربه حریف خود را برگرداند، برنده پوئن خواهد بود. به این ترتیب، پس از زدن سرویس و اولین دریافت، داور سوم با صدای بلند شروع به شمارش می‌نماید.

سرویس

اولین دریافت – یک

ضربه مجدد زننده سرویس

دومین دریافت – دو

و …

اگر سیزدهمین ضربه را دریافت کننده سرویس بزند، بازی در هنگام اجرا نیز متوقف خواهد شد و پوئن به دریافت کننده خواهد رسید.

به همین ترتیب بازی ادامه پیدا می‌کند. در هنگام اجرای این گونه بازی، بازیکنان دفاعی با مشکل جدی مواجه می‌گردند، چرا که بایست در هنگام زدن سرویس در کمتر از سیزده ضربه از حریف خود پوئن بگیرند و برای نیل به این هدف مجبور به حملاتی خواهند شد که گاهی به ضرر آن‌ها خواهد بود.

چند روز پیش کلیپی از طولانی ترین رالی تاریخ مدرن تنیس روی میز در سایت قرار دادم. این پوئن در گیم سوم و در پوئن ۰ – ۰ رخ داد و بیش از ده دقیقه به طول انجامید. پس از این پوئن بازی با روش expedite انجام گرفت و تا پایان مسابقه این شیوه ادامه پیدا کرد.

 

در زیر دو کلیپ دیدنی دیگر از اجرای این قانون را می‌توانید مشاهده کنید. بازی فنگ تیان وی و پارک می یانگ از کره جنوبی در گیم هفتم که در حال اجرا با قانون expedite می‌باشد.

کلیپ دیدنی از رقابت‌های قهرمانی تیمی جهان در سال ۲۰۱۲ بین سنگاپور و کره جنوبی که زمانی که در گیم پنجم بازی در جریان و نتیجه بازی ۹ بر ۸ بود، این قانون اجرا گردید.