سیستم جدید رنکینگ جهانی از اون ژانویه ۲۰۱۸ اعمال شده است. بر این اساس تغییراتی اساسی در نحوه امتیاز بندی رنکینگ لحاظ شده است که در سطح جهانی تاثیرات زیادی داشته است.

در این مقاله در درجه اول سیستم قبلی رنکینگ را بررسی می کنیم. به قوانین مهم آن و نحوه تاثیر آنها در جایگاه بازیکنان می پردازیم. سپس تغییراتی که در سیستم جدید شاهد آن هستیم و نحوه اثرگذاری آنها بر رنکینگ را شرح می دهیم. در نهایت با آنالیز هر دو سیستم به مقایسه آنها خواهیم پرداخت.

درباره مفهوم رنکینگ جهانی

مردم عاشق رنکینگ هستند. ما واقعا رنکینگ را دوست داریم. نه تنها در ورزش، بلکه تقریبا هرچیزی که بتوان با مقایسه آن را رده بندی کرد و بر اساس آن بهترین در جهان را معرفی نمود.

اغلب رنکینگ ها بر اساس عقاید موضوعی هستند. به عنوان مثال در رنکینگ معروف فیلم های جهان در IMDB ، فیلم رستگاری شاوشنگ با ۱.۸ میلیون رای از کاربران سایت به عنوان بهترین فیلم تاریخ شناخته می شود. در طرف دیگر بیشتر ورزش­ها رنکینگی دارند که تلاش می کند تا جاییکه امکان دارد، واقع گرایانه باشد و بر اساس شایستگی های بازیکنان شکل بگیرد.

رنکینگ تنیس روی میز نیز به همین شکل است و بر اساس معیارهای مشخص این رنکینگ را در بخش های مختلف با توجه به سن و جنسیت به شرح ذیل تشکیل می دهد:

■ مردان

■ بانوان

■ مردان زیر ۲۱ سال

■ بانوان زیر ۲۱ سال

■ مردان زیر ۱۸ سال

■ بانوان زیر ۱۸ سال

■ مردان زیر ۱۵ سال

■ بانوان زیر ۱۵ سال

 

تمامی اینها که دربرگیرنده داده های موجود از سال ۲۰۰۱ هستند، در وب‌سایت فدراسیون جهانی تنیس روی میز، قابل دسترس هستند.

علاوه بر اینکه به شما اجازه می دهند که عملکرد بازیکنان را مقایسه و پیش­بینی کنید، رنکینگ جهانی برای مقاصد زیر نیز استفاده می­شود:

سیدبندی تورنمت های اوپن، مانند مسابقات جهانی تنیس روی میز که ۱۶ سید دارد.

مسابقات انتخابی. مانند تورهای جهانی فدراسیدون تنیس روی میز که در آنها گروه­ها بر اساس رنکینگ بازیکنان تشکیل می شود.

انتخاب برای تورنمت­هایی که ورودی محدود دارند، مانند تور ایونت های فدراسیون جهانی تنیس روی میز.

دعوت برای ایونت­های سطح بالا مانند تور جهانی فدراسیون تنیس روی میز

جریمه های خاص. مانند بازیکنی با رنک بالای ۱۶ که شرکت کردن خود در تور جهانی فدراسیون تنیس روی میز را بعد از پایان مهلت، لغو می کند.

■ حد نهایی بازیکنان شرکت کننده از هر کشور. مانند مسابقات جهانی تنیس روی میز که در آن اگر کشوری دارای یک بازیکن با رنکینگ زیر ۱۰۰ باشد، می تواند بازیکن دیگری را نیز شرکت دهد.

 

 

سیستم رنکینگ جهانی ۲۰۱۷

نمونه‌ای از رنکینگ تنیس روی میز قبل از تغییرات

در تاریخ مارس ۲۰۱۷، رنکینگ بانوان جهان دارای ۵۹۶ بازیکن بود که دینگ نینگ رنک اول این سیستم با ۳۴۷۴ امتیاز می باشد و لکآشا جانسون با ۳۹۸ امتیاز، در انتهای رنکینگ قرار دارد.

چطور این امتیازات به آنها تعلق گرفته است؟ هر امتیاز چگونه محاسبه شده است؟ بیایید در کنار هم بررسی کنیم.

 

اصول پایه

در تاریخ مارس ۲۰۱۷، رنکینگ بانوان جهان دارای ۵۹۶ بازیکن بود که دینگ نینگ رنک اول این سیستم با ۳۴۷۴ امتیاز می باشد و لکآشا جانسون با ۳۹۸ امتیاز، در انتهای رنکینگ قرار دارد.

چطور این امتیازات به آنها تعلق گرفته است؟ هر امتیاز چگونه محاسبه شده است؟ بیایید در کنار هم بررسی کنیم.

 

اصول پایه

دو قانون پایه تعیین کننده نحوه کسب امتیازات هستند:

■ برای هر بازی، سیستم امتیازبندی وجود دارد که براساس اختلاف رنکینگ بین بازیکنان شکل می گیرد. برنده این امتیازات را کسب می کند، در حالیکه نیمی از آن امتیاز، از امتیازات بازنده کسر می گردد. با توجه به اهمیت تورنمت یک ضریب (۱x, 1.5x, 2x) هم روی آن اعمال می شود.

■ امتیازات جایزه که در تورنمت­های خاص به اشخاصی تعلق می­گیرد که به مقام­های عالی دست یافته اند. میزان امتیاز به اهمیت تورنمنت بستگی دارد و شامل ۵ نوع می­شود. این امتیازات برای ۱۲ ماه معتبر هستند و جزو محاسبات امتیازی محسوب نمی­شوند.

هرچند ممکن است این سوال پیش بیابد که بازیکنان چگونه وارد رنکینگ می­شوند؟ آیا بازیکنان از امتیاز صفر شر.ع می کنند؟ خیر اینطور نیست.

برای تعیین نخستین امتیازات یک بازیکن در رنکینگ یک سیاست وجود دارد. در درجه اول، بازیکن باید در برابر ۴ بازیکنی که دارای رنکینگ هستند، برد کسب کرده باشد.

به عنوان مثال آنا دیمیتریوا، یک بازیکن ۱۶ ساله روسی، در مارس ۲۰۱۷ ، بعد از چهارمین برد خود مقابل یک بازیکن دارای رنک در اوپن سوئد، برای اولین بار وارد رنکینگ بانوان جهان شد. امتیاز آغازین او در رنکینگ ۱۴۸۰ بوده که او را در جایگاه ۳۴۰ در میان ۵۹۶ بازیکن رنکینگ جهانی قرار داده است.

آن ۱۴۸۰ امتیاز بر اساس بالاترین رنکینگی که موفق به شکستش شده(با کمی محاسبات)، به او تعلق گرفته است (۱۰ امتیاز ثابت و کمی امتیازات بیشتر برای بازی هایی که انجام داده). بنابراین، یک بازیکن حتی می تواند در ابتدای ورود به رنکینگ، به رتبه دوم نیز دست یابد، چنانچه بتواند نفر اول رنکینگ را شکست داده و قهرمان آن تورنمنت شود.

 

مقررات کامل:

چنانچه مایل هستید اطلاعات بیشتری از جزئیات داشته باشید، اطلاعات کامل مقررات در خصوص تمامی متغییرها در لینک­های زیر (میزان امتیازات، ضریب­ها، امتیازات جایزه، تورنمنت­هایی که در رنکینگ تاثیر دارند و غیره) قابل دسترسی هستند:

آمارها و آنالیزها

رنکینگ مارس ۲۰۱۷ ، ۷۹۴ بازیکن مرد و ۵۹۶ بازیکن زن را در خود جای داده است. هرچند، بازیکنان زیادی وجود دارند که در ۴ ماه گذشته فعالیتی نداشته اند. در نتیجه از لیست خارج می شوند. در این بخش تمامی گراف­ها شامل آنها نیز می باشند.

 

نخست داده­های خام را می بینیم که متوجه شویم با چه میزانی از اطلاعات روبرو هستیم.

 

این بازیکنان از کدام کشورهای جهان هستند؟

پراکندگی رنکینگ تنیس روی میز مردان

بیشترین تعداد بازیکن در اروپای مرکزی قرار دارد. فرانسه و ژاپن نیز دارای بازیکنان سطح بالای زیادی هستند.

پراکندگی رنکینگ تنیس روی میز زنان

 

پراکندگی بازیکنان در میان بانوان نیز تفاوت چندانی با مردان ندارد. همچنان اروپای مرکزی بیشترین تعداد بازیکن را دارد. هرچند، فرانسه به اندازه ژاپن بازیکن ندارد و کره شمالی و کره جنوبی نیز برجسته­تر می باشند.

اگر به لیست ۲۰۰ بازیکن برتر بنگریم، می توانیم برترین کشورها رو پیدا کنیم:

 

در این رنکینگ، ژاپن با ۲۴ بازیکن زن و ۳۳ بازیکن مرد، در صدر رنکینگ مردان و بانوان قرار دارد. چین و کره جنوبی نیز فاصله چندانی با ژاپن ندارند. فرانسه، آلمان، و سوئد در مردان، و روسیه و چین تایپه در بخش بانوان، کشورهای بعدی هستند.

در مورد تقسیم امتیازات، از کمترین امتیاز یعنی ۲۰۰ تا رنک ۱ با بیش از ۳۰۰۰ امتیاز به بازیکنان داده شده است. هیستوگرام­های زیر، پراکندگی امتیازات را نشان می دهند.

پراکنش امتیازی بازییکنان دارای رنک

پراکنش امتیازی بازیکنان دارای رنک (بانوان)

 

اگر به هیستوگرام مردان و بانوان توجه کنیم، به یک نکته می رسیم: رنکینگ مردان بازیکنان بیشتری با امتیازات کمتر دارد. امتیازات بانوان به شکل متعادل تری در حد متوسط تقسیم شده اند.

در هر صورت می بینیم که در هر دو قسمت، بازیکنان کمتری دارای امتیازات بسیار بالا هستند.

گراف بعدی به بررسی رتبه­های بالای رنکینگ می پردازد.

اختلاف امتیاز بین بازیکنان برتر تنیس روی میز

 

هرچند هر دو گراف ظاهرا دارای شکل مشابهی هستند، تفاوت مهمی میان آنها وجود دارد: مقیاس محور Y . اختلاف امتیاز بین نفر اول و نفر ۲۵ رنکینگ مردان، ۹۹۶ امتیاز است، در حالیکه در رنکینگ بانوان این اختلاف ۶۷۷ امتیاز می باشد. در نتیجه رسیدن به رتبه های بالا برای مردان بسیار سخت تر از بانوان می باشد.

در پست بعدی به بررسی رنکینگ جدید خواهیم پرداخت…

با ما همراه باشید

ترجمه:TTHistory.net