یکی از مشهورترین تمرینات پینگ پنگ، تمرین فالکنبرگ – Falkenberg Drill می‌باشد. در این تمرین شما می‌دانید که توپ بعدی در کجای میز قرار خواهد گرفت و شما چه ضربه‌ای بایست بزنید، به این ترتیب می‌توانید روی تکنیک، سرعت و دقت تمرکز کنید. این تمرین در اوایل دهه هفتاد میلادی توسط Stellan Bengsston و دیگر بازیکنان تیم مشهور شهر Falkenberg سوئد مورد توجه قرار گرفت و تا به امروز معروف ترین تمرین ترکیبی می‌باشد.

استلان بنگستون، بازیکن فوق‌العاده‌ی سوئدی در سن ۱۹ سالگی در سال ۱۹۷۱ توانست قهرمان جهان شود، این بازیکن سه مدال طلای جهانی، هفت مدال طلای اروپایی و شصت و پنج عنوان طلای بین‌المللی در اختیار دارد.

stellan bengtsson

بنگستون اولین مدال طلا را برای سوئدی‌ها در دنیای تنیس روی میز در ۱۹۷۱ به ارمغان آورده بود و یکی از برترین بازیکنان تاریخ تنیس روی میز به شمار می‌آید. نگاهی به جدول مدال‌های او گویای همه چیز است:

استلان بنگستون

فینال قهرمانی جهان ۱۹۷۱

 

دانلود ۲۴۰P

به تمرین فالکنبرگ برگردیم. درک این تمرین بسیار ساده است ولی انجام آن حتی برای بازیکنان بزرگ نیز در همه زمان‌ها به بهترین شکل سخت می‌باشد. به طور معمول یک بازیکن/مربی به عنوان کنترل کننده توپ در سمت بک‌هند خود می‌ایستد و دو توپ به بک‌هند و سپس یک توپ به فورهند بازیکن در حال تمرین روانه می‌کند. به این ترتیب که ضربه اول خود را با بک‌هند جواب می‌دهد، برای ضربه دوم در بک‌هند خود فورهند می‌زنید و ضربه سوم در قسمت فورهند شماست. این روند به همین ترتیب تکرار خواهد شد.

به شکل زیر توجه کنید.

falkenberg-drill

همچنین می‌توانید ویدئو زیر از تمرین بازیکن سابق تیم زنان دانمارک Mie Skov را مشاهده کنید تا با جزئیات آن آشنا شوید.

دانلود ۷۲۰P

چرا تمرین فالکنبرگ عالی است؟

۱. حرکات گسترده‌ای دارد – تمرین فالکنبرگ شما را وادار می‌سازد تا سراسر میز را پوشش دهید، دیگر تمرین‌های معمول و ساده فقط با حرکات کم پا قابل انجام هستند، اما در تمرین فالکنبرگ شما مرتبا باید حرکت کنید و جابجا شوید.

۲.  تمرین همه کاره – این تمرین همه کاره است. بازیکنان مبتدی می‌توانند ضربات ساده فورهند و بک‌هند را در این تمرین استفاده کنند، بازیکنان حرفه‌ای‌تر می‌توانند لوپ بزنند و …، حتی می‌توانید بعد از چند حرکت به طور آزاد بازی را ادامه دهید و حالت‌های مختلف دیگر تمرین.

۳. مناسب برای تمرین مولتی بال – همانطور که در ویدئو بالا دیدیم می‌توان این تمرین را به صورت multiball انجام داد، به این ترتیب مربی می‌تواند با سرعت بالا برای شما توپ پخش کند تا استقامت و سرعت شما افزایش یابد، همچنین می‌توانید ضربات پیچ زیری را در این تمرین دریافت کنید که به شما کمک می‌کند تا شروع کننده بهتری باشید.

۴. …