برگشت یا جواب سرویس یکی از مهم‌ترین و کلیدی ترین ضربات در پینگ پنگ به شما می‌آید. یک برگشت سرویس خوب می‌تواند منجر به پیروزی شما در آن پوئن یا از دست دادن پوئن گردد. در ادامه با چگونگی پاسخ مناسب سرویس‌ها آشنا خواهیم شد.

 1. در زمان پاسخ به سرویس هجومی باشید. سعی کنید در هر زمان حمله نمایید، و اگر نمی‌توانید سعی کنید که طوری پاسخ دهید که حریف شما نیز قادر به حمله نباشد. با تمرین زیاد این تصمیمات را به صورت ناخودآگاه خواهید گرفت.
 2. آیا توپ پس از اولین برخورد از میز خارج می‌گردد؟ اگه پاسخ مثبت است حمله کنید.
  آیا توپ پس از اولین برخورد ارتفاع می‌گیرد؟ اگر پاسخ مثبت است، حتما از فلیپ ( flip / flick ) استفاده کنید.
  آیا توپ پس از اولین برخورد در کنار تور دومین برخورد را نیز خواهد داشت؟ اگر پاسخ مثبت است، سعی کنید با یک Push کوتاه طوری توپ را به زمین حریف ارسال کنید که حمله کردن برای او سخت باشد.
  آیا توپ دارای پیچ زیری متوسط یا سنگین می‌باشد؟ اگر پاسخ مثبت است سعی کنید با یک push سریع و عمیق توپ را به زمین حریف خود بیاندازید تا توانایی یک حمله خوب را از او بگیرید.
 3. زمانی که پاسخ یک سرویس را می‌دهید، متناسب با کیفیت سرویس هجومی باشید. سرویس های خوب نیازمند این است که با جاگیری مناسب و مراقبت پاسخ داده شوند، سرویس‌های متوسط را میتوانید با یک پیچ و سرعت متعادل پاسخ دهید(حمله کنید) و روی سرویس‌های ضعیف می‌توانید به راحتی و با تمام قدرت حمله نمایید. بسیاری از مبتدیان، تعداد زیادی از مبتدیان پوئن های زیادی را با حمله شدید بر روی سرویس های خوب و متوسط از دست می‌‌دهند و توپ را روانه بیرون یا تور می‌کنند.
 4. زمانی که بازیکن مقابل سرویس می‌زند بایست همانند یک شاهین به ضربه او نگاه کنید. مشاهده لحظه برخورد بهترین ایده را نسبت به سرعت، پیچ و مکان برخورد توپ به شما خواهد داد. بدون دیدن لحظه برخورد توپ با راکت شما بایست حدس بزنید و احتمال اینکه اشتباه نمایید به شدت بالا می‌رود.
 5. در زمان برخورد توپ با راکت به جهت حرکت راکت سرویس زننده دقت نمایید. اگر به سمت چپ شما در حال حرکت باشد، توپ پس از برخورد به راکت شما به سمت چپ میزتان خواهد رفت و برعکس این عمل نیز رخ خواهد داد. اگر راکت او به سمت زیر توپ حرکت کنید، توپ پیچ زیرین خواهد داشت. اگر روی توپ حرکت کرده باشد، پیچ رویی خواهد داشت. توجه داشته باشید که اکثر سرویس‌ها دارای ترکیبی از پیچ کناری به همراه پیچ زیرین/پیچ رویی خواهند بود.
 6. برای پیچ زیر و رو بسیار راحت می‌توانید به ترتیب با پیچ زیر و رو جواب دهید. که پیچ شما و حریف شما همدیگر را خنثی می‌نمایند و به شما اجازه می‌دهد تا توپ را بهتر کنترل کنید. البته استفاده معکوس نیز بسیار تاثیر گذار است ولی کار شما کمی سخت تر می‌شود، در واقع استفاده از پیچ زیر برای پاسخ به پیچ رو و برعکس.
 7. برای پیچ کناری باید پیچ‌ها بازی کنید، برای مثال اگر راکت زننده سرویس به سمت راست حرکت کند، راکت خود را کمی در سمت راست توپ قرار دهید و به سمت چپ میز هدف گیری کنید. این حرکت باعث می‌گردد که پیچ حریف شما به خودش منتقل گردد و باید با آن کنار آید.
 8. در بسیاری از مواقع آسان تر است که به توپ در اوج حرکتش ضربه بزنید. گاهی بد نیست که این زمان بندی را کمی تغییر دهید تا برای حریف خود مشکل ایجاد نمایید.
 9. زمانی که مکان توپ را انتخاب می‌کنید، بایست از چند قانون ساده پیروی کنید. سرویس زننده را مجبور کنید تا برای زدن توپ حرکت کند. توپ را به نقطه ای بین راکت و بدن حریف روانه کنید. این دو مکان می‌تواند برای زدن توپ به زمین حریف مناسب باشد.
 10. بسیاری از مبتدیان از فلیپ بسیار استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند بر هر توپ کوتاهی فلیپ بزنند. سعی کنید که در این کار افراط ننمایید. بسیاری از توپ‌هایی که پرپیچ هستند برای مبتدیان بسیار سخت خواهد بود.
 11. هر بازیکنی ضربات مورد علاقه خود را دارد و نحوی می‌توان گفت که در برخی ضربات ماهرتر می‌باشد. آنها را بشناسید و سعی کنید سرویس‌های او را طوری برگشت دهید تا نتوانند ضربات مورد علاقه خود را بزنند.
 12. در نظر داشته باشید که حریفان باهوش خود را سریعا با شرایط وفق می‌دهند پس سعی نکنید ضربات خود را پی در پی تکرار کنید. سعی کنید از ضربات مختلف استفاده کنید تا شناسایی شما برای حریفتان سخت گردد.

این آموزش به مباحث تئوری پاسخ سرویس اشاره داشته است که در سطح ساده قرار دارد. در مطالب آینده مباحث عملی برای بهبود وضعیت بازگشت سرویس ارائه خواهیم نمود.