ماتیاس فالک (mattias falck)، اولین سوئدی است که پس از یان اووه والدنر (Jan Ove Waldner)، به فینال جام جهانی رسید.

پس از آنکه یان اووه والدنر افسانه­ای در ۱۹۹۷ با برتری برابر ولادیمیر سامسانوف قهرمان جهان شد، دیگر هیچکدام از بازیکنان سوئدی به فینال رقابت­های قهرمانی جهان نرسیدند.

ماتیاس فالک اولین سوئدی است که پس از اسطوره تنیس روی میز جهان، یان اووه والدنر، به فینال جام جهانی رسیده است. او الگو و امیدی برای جوانان و نوجوانان در تنیس روی میز به حساب می­آید.  سبک بازی، راکت و رویه­های او بسیار امروزی است، ضربات تخت (Flat Hit)، سرعت بالا، و سبک حمله‌ای پرخاشگر! این همان داستان تکراری سال گذشته است که میما ایتو (mima ito) در بخش زنان، با روی‌های دون خود رقم زده بود.

او باید سپاسگذار مربی خود یورگن پرسون باشد که این روزها در حال بروزرسانی نحوه بازی اوست. یک مربی خوب همواره در تنیس روی میز بسیار حائز اهمیت است.

ماتیاس فالک و یورگن پرسون در قهرمانی جهان ۲۰۱۹ – بوداپست

تجهیزات ماتیاس فالک

اسپانسر او یاساکا (YASAKA) است. او از چوب Yasaka MA LIN Soft Carbon، رویه Short Pips Yasaka RAKZA PO برای فورهند و رویه Yasaka RAKZA X برای بک هند استفاده می­کند. تجهیزات اون مناسب سبک جدید این روزهای تنیس روی میز است، ضربات تخت و سریع حمله‌ای در فورهند و لوپ‌های نزدیک میز در بک‌هند.

چوب پینگ پنگ ما لین سافت کربن یاساکا

او اخیرا توانسته به بالاترین رنکینگ خود یعنی ۱۲ رسیده و همچنین به نیمه­نهایی اوپن سوئد راه یابد.

رویه فورهند او از دانه­های ریز تشکیل شده که خصوصیات آن ضربه خشک و تخت، حمله پرسرعت و ضد حمله برق‌آسا با لوپ است. همچنین در برگرداندن سرویس­ها و بازی کوتاه بسیار موثر می­باشد.

تکنیک و تک­های او واقعا فوق­العاده­اند و او می­تواند مانند بازیکنان ریزجثه­تر حرکت کند. این سبک بازی با معیارهای روز دنیای تنیس روی میز همخوانی دارد.

از معایب این نوع رویه‌ها می­توان به توپ­های سوم و لوپ زدن روی توپ­های دور از میز اشاره کرد. به همین خاطر است که ماتیاس همیشه نزدیک به میز می­ایستد. تک­های او دارای فشار زیادی هستند، زیرا پیچ آنها نرمال نیست(مانند رویه­های معکوس) اما سرعت آنها بسیار بالاست.

رویه بک­هند او Rakza X سریع و پرپیچ است. این رویه جزو ۱۰ رویه برتر برای بک­هند در تنیس روی میز مدرن شناخته می­شود. پرپیچ است و در همین حال برای فلیک بسیار مناسب می­باشد. برای همین است که ماتیاس اغلب برای سرویس زدن، راکت خود را می­چرخاند.

ماتیاس می­گوید وقتی کوچکتر بود، بک­هند ضعیفی داشت و مربی او پیشنهاد کرد از رویه دانه ریز استفاده کند تا از ضربات کوتاه­تری استفاده کند.

مزیت اصلی داشتن راکتی ترکیبی این است که ریتم و سرعت متغیری هنگام بلاک کردن توپ دارد.
او اغلب راکت خود را برگردانده و با رویه بک­هند سرویس می­زند و برای دریافت توپ­های کوتاه نیز همین کار را انجام می­دهد. این مزیتی از داشتن راکت ترکیبی است، یعنی داشتن یک رویه با دانه ریز و رویه­ای با دانه معکوس که با استفاده از آن و تغییر پیچ ضربات، می­توان حریف را سردرگم کرد.

اما اغلب در زمان دریافت سرویس از رویه دانه ریز استفاده می­کند.

 

زندگی حرفه‌ای ماتیاس فالک

ماتیاس فالک ملی پوش سوئدی در هالمستاد زندگی می­کند اما برای تیم پوتوآز سرژی در پاریس بازی می­کند. او متولد و رشد یافته کارلسرونا است. دارای رنکینگ  ۱۵ بود که بعد از جام جهانی تنیس روی میز ۲۰۱۹ تا رنک ۱۰ نیز صعود کرد.

 

سبک بازی ماتیاس فالک

ضربات اول بک­هند لوپ، رالی­هایی به شکل ثابت نزدیک میز و فلیک­های فورهند قوی در زمان­هایی که امکانش بوجود می­آید. قدرت او نه تنها در تک­ها و فلیک­های قوی فورهند، بلکه در ضربات انفجاری بک­هند نیز هست. او از بک­هند خود برای حمله با زاویه وسیع استفاده می­کند. این تاکتیک­ها بخاطر زاویه وسیع و سرعت زیاد، بسیاری از بازیکنان خوب را با مشکل مواجه کرده است.

بخاطر فورهندهای انفجاری و قوی او، اغلب رقبا به بک­هند او حمله می­کنند. اما او با بک­هند پرپیچ و انفجاری خود، حریفان را غافلگیر می­کند. بک­هند­های او خیلی از بزرگان مانند هاریموتو توموکازو، لین گائویوآن و سیمون گٌزی را با دردسر مواجه کرده است، و سپس با تک فورهند، رالی را تمام می­کند.

پیروزی‌های مهم ماتیاس فالک

  • ماتیاس فالک ۴ – ۳ هاریموتو
  • ماتیاس فالک ۴ – ۲ لین گائو یوان
  • ماتیاس فالک ۴ – ۱ نیوا کوکی
  • ماتیاس فالک ۴ – ۱ سیمون گُزی
  • ماتیاس فالک ۴ – ۲ دیما
  • ماتیاس فالک ۴ – ۲ هوگو کالدرانو
  • ماتیاس فالک ۴ – ۲ ولادیمیر سامسانوف

 

ماتیاس فالک در ۷ سپتامبر ۱۹۹۱ با نام ماتیاس کارلسون بدنیا آمد. او پس از ازدواج با جولیا فالک در اواسط ۲۰۱۸، نام خانوادگی همسر خود را پذیرفت.

 

در ویدئو زیر می‌توانید خلاصه‌ای از بازی‌های او تا فینال قهرمانی جهان ۲۰۱۹ در بوداپست را مشاهده کنید.